Keresés ebben a blogban

2010. december 11., szombat

A PirateBay

A PirateBay a legnagyobb torrentoldal. Tölthetünk le róla zenéket, filmeket, programokat és játékokat. A letöltéshez csak egy torrent programra van szükségünk. Ez az oldal nem tartalmaz illegális adatokat, csak a fájlcserét segítő információkat. A jogi eljárás miatt az oldal 2009-ben meg akarta szüntetni a fájlcserét, bár az oldal még mindig elérhető.

A PirateBayt 2003-ban alapították. 2004 októberéig a svéd Piratbyran tulajdonában volt az oldal, utána Gottfrid Svartholm és Fredrik Neij vette át az oldalt, ami utána függetlenné vált.

A PirateBay-t folyamatosan támadták a jogvédők. 2006. május 31-én majdnem bezárt, amikor is a svéd rendőrség lefoglalta a szervereket. Az oldal három napig nem volt elérhető. Ezután egy ismeretlen cégtől egy Reservella nevű cég vette meg. 2008 novemberében meghaladták a 25 000 000 különböző IP című peer-t. Az oldal 3 600 000 regisztrált taggal rendelkezik. 2009. április 17-én egy svéd bíróság elsőfokon 30 millió koronára büntette, valamint egy év börtönbüntetésre, de az oldal fellebbezett. Az oldal ezután is működött. 2010. novemberében másodfokon is vesztettek. 46 millió koronás pénzbírságot és 10, 8, illetve 4 hónapos börtönbüntetést szabtak ki az oldal alapítóira a szerzői jogsértés elősegítése miatt. Az amszeterdami bíróság kijelentette, hogy az oldal nem lehet elérhető Hollandiából. 2009 júniusában bejelentették, hogy a Global Gaming Factory X felvásárolja az oldalt, de az üzlet nem jött létre.

A média képviselői 2009 nyarától már nem a PirateBayt fenyegetik perekkel, hanem a neki internetet szolgáltató cégeket. A PirateBay válaszul letölthetővé tette a 21,3 GB-os adatbázisát, így bárki lemásolhatja magának a PirateBay-t. Néhány kisebb torrentoldal már le is töltötte az adatbázisukat, de a média képviselői ellenük is felléptek. Az oldal másolatát elhelyezték egy újságosbódéban is. Ezt wifi-n keresztül lehet elérni. 2010 szeptemberében a zeneipar óriáscégeit tömörítő szövetség felbérelt egy indiai céget, hogy támadja meg az oldalt.

A zButterfly

Ez egy olyan letöltőprogram, amit speciálisan filmekhez készítettek. Fontos megemlítenünk, mivel a zButterfly majdnem illegálisnak mondható. Közvetlenül le tudunk vele tölteni filmeket a torrentkeresők használatával. A program felülete össze van kötve a filmes adatbázisokkal, így a főleg idegen nyelvű filmekről szinte bármit megtudhatunk. Nézhetünk róla posztereket, illetve megtekinthetjük, hogy mennyi díjat kapott az adott film. A program indításakor megtekinthetjük a legnépszerűbb filmeket. Kereshetünk műfaj, színészek, rendezők, illetve országok között is.

A BearShare

Egy nagyon fontos fájlcserélő program, amit eddig nem említettünk meg a BearShare. Ezzel csak zenéket tölthetünk le, illetve videókat nézhetünk. Főleg akkor hasznos, ha nem teljes albumokat akarunk vele letölteni, csak külön zeneszámokat. Bár tartalmaz album szerinti keresést is, de az albumban lévő számokat külön kell letölteni. Kereshetünk benne cím vagy előadó szerint is. Egyszerű telepítője van, de a telepítés után regisztrálnunk kell magunkat. A program nyelve angol, ami kicsit megnehezítheti a használatát.

A BearShare többek között egy közösségi oldalként is működik, ahol megcsinálhatjuk a saját profilunkat, képeket és videókat tölthetünk fel, illetve ismerősöket keresgélhetünk rajta. Ezen kívül üzeneteket is küldhetünk egymásnak. A program rendelkezik egy instant messengerrel is. Bár ez annyira nem fontos, ha mi csak fájlokat szeretnénk letölteni.

A regisztráció során elég csak a felhasználói nevet és a jelszót, illetve még néhány fontos adatot megadni. A program kezelőfelülete egyszerű. Könyvtárakba rendezhetjük vele a gépünkön található zenéket, illetve konkrét zeneszámokra kereshetünk interneten, de böngészhetünk is a legújabb számok és klipek között. A program egy equalizert is tartalmaz. Tulajdonképpen a BearShare-t egy zenelejátszó programként is használhatjuk.

További előnye a gyors letöltési sebesség, illetve, hogy meghallgathatjuk a szám részletét is, miközben letöltjük. Ez azért lehet hasznos, mert láthatjuk hogy milyen a zeneszám minősége, mielőtt letöltenénk. A program letöltés után előadó, illetve album szerint rendezi a számokat, akkor is, ha csak egy számot töltöttünk le. A letöltés után a zenéket lemezre is írhatjuk a BearShare-rel.

Hogyan lehet még fájlokat letölteni?

Ha fájlokat akarunk letölteni, a legegyszerűbb megoldás az, ha számítógépen töltjük le őket. Ennek megvannak az előnyei, mint például a gyors letöltési sebesség és a kényelmes felhasználói felület. További előnye a számítógépnek, hogy a letöltés után a fájlokat pendrive-ra menthetjük, vagy lemezre írhatjuk.

A technika fejlődésével megjelentek az újabb technológiájú mobiltelefonok, amikkel már szintén tudunk fájlokat cserélni. Ez akkor lehet jó, ha nincs nálunk számítógép, például utazáskor. Ha meguntuk a régi zeneszámokat, egyszerűen tölthetünk le újakat a mobiltelefonunkkal. Persze ennek is megvannak a feltételei. Ilyen például a hardver, a számítási kapacitás, a háttértár, az internetkapcsolat, a mobilhálózat, vagy a szoftverplatform. Ezektől függ, hogy fájlokat tudjunk cserélni és hogy ez milyen sebességgel történjen. További fontos követelmény lehet az aksi kapacitása is. A kapacitás azért fontos, hogy ne merüljön le a telefon fájlcserélés közben.


Torrentprogramok mobiltelefonra


Gnutella

Fájlcserélő hálózat

Miután rákapcsolódtunk a hálózatra

Keresés a megosztott tartalmak között

Fájlok megosztása

Fájlok letöltése

Nincs központi adminisztráció


Symella: Gnutella kliens Symbianra

Első mobil P2P fájlcserélő alkalmazás

Tervezési alapelvek:

Gyorsaságban felvegye a versenyt a PC-s alkalmazásokkal

A letöltés kiemelt fontosságú: támogassa a fájlok szimultán, több szálon történő átvitelét.

Felépítése moduláris, könnyen bővíthető legyen

Megvalósítása Symbian OS-re

Nyílt forráskód


BitTorrent

Elosztott fájlcserélő protokoll

Eredetileg nagymérető adatokhoz

Keresést nem támogatja

A fájlok kis darabokban kerülnek elküldésre

Miközben az egy felhasználó letölt egy fájlt, a már letöltött darabokat feltölti másoknak


SymTorrent

Első BitTorrent kliens mobiltelefonokra

BitTorrent megvalósítás Symbian OS-re

Párhuzamosan több torrent letöltése és megosztása, saját tracker a telefonon

Eddig több mint 20000 letöltés

Ingyenes, nyílt forráskód (GNU GPL)


MobTorrent

Első Java ME-alapú BitTorrent kliens, általános mobilkészülékekre

Funkcionalitása megegyezik a SymTorrenttel

Némileg gyengébb teljesítmény


GridTorrent

BitTorrent kliens lokális kooperációval

SymTorrent-re épül

A lokális klaszteren belüli peerek együttmőködnek a gyorsabb és energiahatékonyabb letöltésért

Támogatott hálózati interfészek:

Nagy hatótávolságú: mobil (GPRS, EDGE, HSPA), WLAN

Kis hatótávolságú : Bluetooth, WLAN


BurstTorrent

Cél: ha adatátvitel történik, akkor az az elérhető legnagyobb sebességen történjen

Köztes idıkben a rádió kikapcsolható

BurstTorrent

BitTorrent-re épülő energiahatékony protokoll

A mobil peerek időpontokat egyeztetnek a többi „fix” peer-el, hogy mikor történjen az átvitel

Hosszabb letöltési idő, de kisebb energiafogyasztás

Még néhány fontosabb fájlcserélő

A DC++

A DC++ eredeti neve a Direct Connect. Ez az egyik legnépszerűbb ingyenes fájlmegosztó program. Ahhoz, hogy böngészni tudjunk a fájlok között, hubokra kell kapcsolódnunk. A hubot nem csak letöltésre használhatjuk, hanem cseveghetünk is rajta. Aki fájlokat akar letölteni, annak fel is kell töltenie.

A RapGet

A RapGet a RAPidshareGet rövidítése. Ez egy könnyen kezelhető letöltés vezérlő, amelynek segítségével különböző fájlmegosztó oldalakról tölthetünk le különböző fájlokat. Tölthetünk le zenéket, filmeket, játékokat, illetve programokat is. A program csatlakozni tud a rapidshare.de, megaupload.com, illetve a slil.ru oldalakhoz is. 65 ingyenes fájlletöltő oldalt tud kezelni és több, mint 46 nyelvet támogat.

Az iMesh

Sokak szerint a legjobb fájlmegosztó program. Tölthetünk le vele zenéket, videókat, játékokat, fotókat, illetve dokumentumokat is. A program keresőmotorja hatékony. Jellemzői a gyors letöltési sebesség, zene és filmlejátszó, zeneszám illetve teljes album letöltés. A gyors letöltési sebességet annak köszönheti, hogy egy fájlt több felhasználótól is lehet letölteni. A használatánál hirdetésekkel is találkozunk, de ezeket ki lehet kapcsolni. A program spyware és adware mentes. Az új verzióban CD-re is kiírhatjuk a fájljainkat. A telepítéskor regisztráció szükséges.

Zultrax

Ez is egy ingyenes program. Segítéségével a Gnutella és a Zultrax hálózatára tudunk kapcsolódni. A keresője nagyon hatékony. A kezelése nagyon egyszerű. Egyszerre több fájlt is lehet vele tölteni.

Melyik a legjobb fájlcserélő?

Ha fájlokat akarunk cserélni, először is ki kell választanunk egy megfelelő fájlcserélő programot. Nagyon sok jó program van, de köztük olyan is, amelynek bonyolult a kezelése, illetve nem támogatja minden internet szolgáltató. Ezért összehasonlítottak néhány ismertebb programot, hogy ki tudjuk választani a számunkra megfelelőt.

BitComet

Ez egy ingyenes program és teljesen kompatibilis a fájlcserélő oldalakkal. Gyorsan lehet vele fájlokat letölteni és könnyű a kezelése. Egyszerre több .torent kiterjesztésű fájlt is tölthetünk vele. Ha a program letöltötte az egyik fájlt, automatikusan el tudja indítani a másik letöltést is és bármikor folytatni is tudja, ha közben kikapcsoljuk a gépünket. Lehetőségünk van korlátozni a fel- és letöltés sebességét is, amennyiben erre szükségünk van. A szoftver telepítése után nagyon kevés opciót kell megadni és a kezelése is egyszerű, mivel magyar nyelvű.

eDonkey2000

Az eDonkey 2000 egy peer-to-peer fájlcserélő program, amellyel több százezer ember megosztott fájljait tölthetjük le ingyenesen. Az eDonkey felhasználók leginkább nagy fájlokat osztanak meg, úgy mint CD image-k (ISO-k), videók, játékok és egyéb számítógépes programok.

Emule

Ez egy teljesen ingyenes program, amivel több millió emberrel oszthatjuk meg a fájljainkat, vagy beszélgethetünk a hálózaton levőkkel. Ez az egyik legnépszerűbb peer-to peer alkalmazás. További jellemzője a gyors adatátvitel. Az új verziója az eDonkey alapján készült. Az eDonkey hálózatát használja. Az előnye az eDonkey-hez képest, hogy a hibás lejövő adatokat nem kell teljesen újra letölteni. Ha kikapcsoljuk a gépet, a letöltést tovább tudjuk folytatni.

uTorrent

A BitTorrent szoftver technológiájára épülő program, mely gyorsabb letöltést tesz lehetővé, az automatikus sávszélességmenedzselési megoldásának kösznhetően. A uTorrent tulajdonképpen ugyan az, mint a BitTorrent. Újítás például a letöltőszerverekkel történő alternatív kommunikáció, amellyel kijátszható az egyes internetszolgáltatók általalkalmazott bittorrent-szűrés és a kevesebb erőforrás.

BitTorrent

Egy gyors letöltésvezérlő program, amelynek segítségével gyorsan csatlakozhatunk, majd letölthetünk különböző videókat, zenéket vagy játékokat. A program 20 nyelvet tud és több, mint 70 millió ember használja. A program ingyenes. A felhasználók saját torrenteket tudnak létrehozni és RSS-t is tudnak olvasni a szoftverrel. A 6.1-es verzió BitTorrent DNA-val rendelkezik, amely segít a letöltéseket több szálon megtalálni, cserébe a letöltések megosztásáért.

Cabos

Egy könnyen kezelhető, gyors és ingyenes fájlcserélő program, amely fel tud csatlakozni a Gnutellára és a Limeware hálózataira is. Segítségével videókat, zenéket vagy játékokat tölthetünk le. A letöltést van lehetőségünk később is folytatni. A program nem tartalmaz sem reklámot, sem kémmodult, továbbá könnyű kezelni és iTunes, illetve iPod integrációval van ellátva.

2010. november 7., vasárnap

A fájlmegosztás problémái

Az első probléma a Napsterrel kezdődött 2000-ben. A Metallica együttes megtalálta azt az albumukat, ami még nem jelent meg. Az együttes beperelte a Napstert, kártérítést követelt és követelte, hogy aki letöltötte az albumukat, azokat tiltsák le a Napsterről. Azt mondták, hogy ez nem az eredeti zeneszám, hanem egy olyan verzió, amelynek nem jó a minősége, ami rontja az együttesről kialakult képet. Sokan azt mondták, hogy egy kazettamásolás tette híressé az együttest.

Madonnának is megjelent egy olyan albuma a KaaZa hálózatán, amit akkor még nem adott ki. Később hamis mp3-akat helyezett el a hálózaton.

A jog védői egyre inkább figyelték az ehhez hasonló eseményeket. Ezt a Torrentspy esete is mutatja. Az üzemeltető úgy érvelt, hogy nem tett fel illegális fájlokat a honlapjára és hogy amit az oldal használói csinálnak az nem az ő dolga. Az oldal bezárt ez miatt.

A bíró elmondta, hogy a Torrentspy üzemeltetői részt vettek a jogsértő fájlok terjesztésében és a fájlok átnevezésével segítették a felhasználókat és letörölték a torrentezők IP címeit tartalmazó adatbázist. A Torrentspy ügyvédje a döntést igazságtalannak nevezte és kijelentette, hogy a Torrentspy nem akadályozza az igazságszolgáltatást, csak a személyiségi jogokat védte. A döntés hatással lehet az ezutáni ügyekre is.

A PirateBay oldal tulajdonosait börtönnel fenyegették az USA-ban, az isoHunt azonban visszavágott. Azzal védekeztek, hogy ők csak keresőmotorok és semmilyen illegális tartalmat nem tárolnak. Elmondták, hogy arról nem tehetnek, hogy olyan tartalmakat is lehet rajtuk keresni, amelyek szerzői jogokat sértenek. Ha őket megbüntetik, akkor büntessék meg a Google-t, a Yahoo-t és az összes keresőt.

Az IFPI, a zeneipar nemzetközi szövetsége üdvözli az olyan bírósági döntéseket, amelyek szerint az internet szolgáltatók feladata a fájlcserélés megakadályozása.

A fájlmegosztás története

A fájlmegosztás körülbelül egyidős a webbel, ami a kutatók információ megosztását szolgálta. Ez egy egyszerű szerver-kliens volt. A kilencvenes évek közepén az internet egyre több háztartásban megjelent. Ennek az volt a következménye, hogy egyre több szerver jelent meg, amiken már nemcsak kutatási célú információ volt megtalálható, hanem a hétköznapi felhasználókat érdeklő témák is.

A technológia fejlődött, az internet gyorsult és lehetőség volt nem szöveges adatok tárolására is. Először képeket tároltak, majd megjelent az mp3 formátum és az egyéb hangformátumok is. Több ezer mp3-as oldal jelent meg. Egy oldalon néhány ezer zeneszám volt. Egy felhasználónak több napig kellett keresgélnie, amíg megtalált egy albumot.

1999-ben Shawn Fanning kialakította a Napstert, ami az üzenetküldő rendszerek alapján működött. A program használata nem volt bonyolult, csak meg kellett adni a kliensnek, hogy melyik fájlokat akarjuk megosztani. Ezután a program csatlakozott a szerverhez és közzétette a listát. Ha valamit le akartunk tölteni, csak be kellett írni a nevét és a program megkereste az összes listán. Ebből kiválaszthattuk, mit is akarunk letölteni. Ha kiléptünk a programból, mielőtt befejezte a letöltést, később újra kellett indtanunk.

A Napster egyébként Shawn nicnkeve volt. Egy kockás füzetbe rajzolta a logót. A programozó harminc ismerősének adta oda a szoftvert és mondta, hogy ne adják oda senkinek, csak teszteljék. Ez nem így lett. Néhány napon belül 15 ezer lett a Napster használóinak száma. Hónapokon belül több millióan töltögettek a szoftverrel. Shawn nemsokára egy cégat alapított San Mateo-ban Napster néven. A Record Industry Association of America eljárást indított a Napster ellen szerzői jogok megsértése miatt jogosan.

2000-ben megjelent a Gnutella. Ezt a Nullsoft készítette, aki a Winampot is. Justin Frankel volt a programozó. A program a hozzá hasonló alkalmazásokat keresi meg a hálózaton. Ha talál egyet, akkor ezt felteszi a listájára, majd megosztja a másik géppel. Ez a program kezdte el használni a többszálúságot. A letöltés sebessége nőtt.

2001-ben és 2002-ben sok hasonló program jelent meg, mert a legtöbb programozó fájlmegosztó rendszereket írt. A Gnutellát a mai napig is fejlesztik. Az említett programokból csak a Gnutella maradt meg a sok fejlesztésnek és bővítésnek kösznhetően.

Újdonságot tudott mutatni például a KaZaA kliens és a Fasttrack hálózat. Ezeken már nemcsak zenéket, hanem már videókat és programokat is meg tudtak osztani.

2010. október 4., hétfő

A p2p

Egy mostanában nagyon sokat használt technológiáról fogok beszámolni, a p2p-ről, vagyis a peer-to-peer-ről. A lényege, hogy az informatikai hálózat végpontjai egymással kommunikálnak, kitüntetett csomópont nélkül. A peer-to-peer fogalom két eltérő fogalomkört takar. A számítógépek egyenrangú technológia szintű kapcsolódási módját egy helyi hálózaton, valamint valamilyen célból közvetlenül kapcsolódó szoftver megoldások működési elvét. Ezzel az elvvel működnek a fájlcserélő rendszerek. Ma már szinte mindenki használja ezt a technológiát, mivel egyszerűbb és olcsóbb a zenéket és filmeket netről letölteni, mint megvásárolni. Beszámolok arról, hogy milyen események történtek, milyen törvények születtek, illetve, hogy hogyan viszonyulnak egyes országok és intézmények a fájlcseréléshez. Szó lesz továbbá a hatóságok intézkedéseiről és az internet szolgáltatók véleményéről.

2010. május 16., vasárnap

Laptoppal a laptoptolvajok ellen – GadgetTrak

Mindenkivel megtörténhet, hogy ellopják a laptopját. Maga a laptop is sokba kerül, nem is beszélve a rajta tárolt dokumentumokról, képekről és videókról. Bárhol is lopják el a laptopunkat, nem valószínű, hogy valaki is meg fogja találni. A rendőrség sem fog foglalkozni a dologgal, kivéve, ha például egy autóval együtt lopták el.

Persze több megoldás is van. Szerelhetünk bele zárakat, illetve apró GPS kütyüket. Általában az extra kütyüt nem igénylő megoldások a legjobbak. Erre a legjobb példa a GadgetTrak nevű szoftver és a hozzá tartozó szolgáltatás, ami $25-ba kerül évente. Állítólag ez a megoldás 95%-os hatékonysággal működik.

Hogyan is működik ez a szoftver? Extra hardvert nem igényel, hanem az integrált webcamra és a WiFi vevőre támaszkodik. Ezt távoli hozzáféréssel webes felületről, illetve mobiltelefonról is aktiválhatjuk. Illetve előre is aktiválható.

Például a tolvaj ellopja a laptopot. Azonnal eladja a Blaha aluljáróban. Az új tolvaj hazaviszi és felnyitja. Azonnal egy screenshot az arcáról és egy WiFi pozícionálással helymeghatározás. A körözési fotó felmegy a privát Flickr accountunkra, illetve geotaggelve a Google Mapsen az aktuális pozícióval. A laptopon úgy indul a Windows, mintha semmi nem történt volna. Ha akarjuk a riasztó e-mailre rá CC-zni ukrán féltestvéreinket is, így együtt benézhetünk a tolvajhoz vacsorára. A GPS-t helyettesítő WiFi pozícionálás és minden nagyvárosban lévő fullos WiFi lefedettség persze csak a tengerentúlon működik.

A GadgetTrak PC-n kívül Mac-re, sőt mobilokra (BlackBerry, WinMo és iPhone) is elérhető. Valószínűleg csak addig tud 95%-os adatokat biztosítani, amíg el nem terjed. Amikor a tolvajok is rájönnek, a fal felé fordítva és a WiFit kikapcsolva bootolják majd a PC-t, illetve az első dolguk lesz egy Format C: mielőtt túladnak rajta.




Google autók kémkedtek Budapest utcáin

Bukarest után a Google autói Budapesten is elkezdték a feldertííést. Aki nem tudja, hogy miről van szó: a Google-nek van egy Street View nevű szolgáltatása. A Google lefényképez bizonyos helyeket, amiken később full panorámában körbefordulhatunk, vagy az útvonaltervező által kidobott útvonalat, mint egy first person shooterben, virtuálisan körbejárhatjuk.



A fényképezés Opel Astrákkal történik (New Yorkban még bogarakkal nyomultak). Az Astrákból közel másfél méteres pózna áll ki a végén a kütyükkel: 9 db digicam, GPS, 3G, WiFi és egy lézeres távolságmérő.

Azt nem lehet tudni, hogy pontosan hány autó is fényképez, de biztos, hogy a Google Maps-en szereplő összes utcát végigjárják Budapesten. Nem számít, hány autó is van, de ez önmagában is érdekes feladatnak számít. Ezek az autók egyébként csak nappal és jó időben közlekednek. Feltehetőleg jó néhány hétig elvannak a városban, a dugókról és a kerékbilincsekről nem is beszélve. Az útfelújítások sem segítenek túl sokat a munkájukban, sőt a fényképen sem mutatnak túl jól.



A Street Viewen mindenki láthatja majd a feltúrt belvárost, az épülő új főutcát és az ott dolgozó munkásembereket. A személyiségi jogokra viszont figyelnek nagyon, a rendszámokat és az arcokat jól elmossák. Ha esetleg látunk egy Google autót a zebránál, akkor bátran integessünk neki, csak azt jegyezzük meg, hogy hol voltunk éppen.

2010. április 19., hétfő

Okosabb vagy a tolladnál?


Arra a kérdésre, hogy lehet-e okosabb a tollunk, mint mi magunk egyszerű a válasz: lehet, ha az a Livescribe Pulse Digital Smartpen.

Ez egy olyan toll, ami digitálisan is rögzíti azt, amit leírunk vele. Ezen kívül diktafonként felveszi a közben elhangzó beszédet vagy hangot, kombinálva pedig audiót játszik le egy bizonyos szövegrészre mutatva.

A jegyzeteket fel lehet tölteni a PC-re, így vissza lehet keresni, sőt számológép és fordító funkciókkal is rendelkezik. Ezen kívül még zenét is komponálhatunk vele, ha memorizáljuk a hangjegyeket.

A tollhoz tartozik egy szoftverbolt, ahonnan hasznos alkalmazásokat tölthetünk le kihasználva a toll nagyszerű tulajdonságait. Egy-egy alkalmazás átlagosan 0-10 $-ért tölthető le az Application Store-ból. A szoftverek között vannak játékok (pl. póker, blackjack), zenei lejátszók, illetve szótárprogramok.


A toll körülbelül 199 $-ba, vagyis 36 ezer forintba kerül. Aki már megvette a tollat, az elkezdhet spórolni a tollhoz tartozó alkalmazásokra.

Kapcsolódó linkek:

http://www.livescribe.com/
http://www.livescribe.com/store/20070723002/c-106.htm

Megérkezett az e-papír


A legtöbb ember szeret olvasni. Ezt sokféleképpen megtehetjük. Régebben még csak hagyományos könyvet olvashattunk, később megjelentek az e-book olvasók, most pedig itt van az e-papír, ami tulajdonképpen ezeknek a hajlítható változata.


Az e-papír tulajdonképpen a klasszikus napilapokat akarja kiváltani. A szerkezetet az LG mutatta be. A digitális könyvolvasókhoz hasonlóan az e-link technológiára épül. A mérete A/3-as, ami tulajdonképpen egy 19 collos monitornak felel meg. Maga a szerkezet 0,3 m vékony, 130 g-os és hajlítható. Bár még élére hajtani vagy össze gyűrni nem tudjuk, de hajlítgathatjuk, illetve hengerbe feltekerhetjük. A hajtogatás után visszanyeri az eredeti formáját. A kisebb, 11,5 collos újság még idén nyáron forgalomba kerülhet.



Kapcsolódó linkek:

http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=napilap_meretu_e-ink_kijelzo_az_lg-tol

http://www.sg.hu/cikkek/23042/e_ink_alapu_ujgeneracios_kijelzot_mutattak_be

http://www.iot.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=1743:a4-es-e-papir-kijelz-es-szines-e-ink-keperny&catid=115:e-papir&Itemid=75

http://nonstopuzlet.hu/elektronikus-tinta-napenergiaval-20090713.html

Vezetékes iPhone

A legtöbben már nem használnak otthon vezetékes telefont. Esetleg még a munkahelyeken, irodákban találkozhatunk vele. Az ADSL miatt viszont még sokaknak megvan a telefonvonal.





A régi tárcsázós telefonok is érdekesek voltak a maguk módján. Például, ha már nagyon nem akartunk egy illetővel beszélni, egyszerűen csak levágtuk a kagylót. Ma már sajnos ezt nem tudjuk megtenni, csak annyit, hogy az érintőképernyőn kinyomjuk. Ettől nem fog lényegesen javulni a hangulatunk, ellentétben a kagylós változattal.

Sokan vannak, akik még mindig ragaszkodnak a vezetékes telefonhoz, mert például még mindig megvan az az előnye, hogy nem merül le az aksija, illetve nagyon jól mutat a polcon. Ha meg egész nap egy helyben tartózkodunk, minek kellene egy vezeték nélküli telefon. Ekkor jól jöhet a klasszikus telefon dizájnos iPhone dokkoló, ami a tekerőgombjával, fehér színével, alu anyaghasználatával és minimál vonalvezetésével szépen illeszkedik a környezetbe. A dokkolót úgy alakították ki, hogy egy iPhone akár két milliméter vastag tokkal is bele tudjon férni.





További érdekességei az integrált sztereó hangszórók, USB tölthető, némító gomb, hangerőszabályzó és egy kis nosztalgia.

Microsoft Kin

A napokban a Microsoft két új mobiltelefont adott a piacra. Ezek a telefonok teljesen átlagos funkciókkal rendelkeznek, így fel sem vehetik a versenyt az iPhone és egyéb készülékekkel. Egy dologra viszont nagyon hasznosak: a közösségi oldalak gördülékeny használatára. a fejlesztők elsősorban a 15-25 éves korosztálynak szánják a telefonokat. A Kinre sajnos nem lehet alkalmazásokat telepíteni, viszont nagyon otthonosan mozog a social media terén.

A telefonok a Zune alapjára épültek, ami egy feedbe gyűjti össze az ismerőseink státuszait, üzeneteit, kommentjeit, feltöltött videóit és fényképeit. Támogatja többek között a Facebook, a Twitter és a MySpace oldalakat is. A telefon kezelőfelülete a Windows 7-re hasonlít, a képernyője érintőképernyő. További érdekessége, hogy QWERTY billentyűzettel rendelkezik, megkönnyítve a közösségi oldalakon történő publikálást.

Online Kin

A telefont az online Kin szolgáltatás teszi még érdekesebbé. A telefon 15 percenként szinkronizál a központi szerverekkel. A telefonkönyvet és a személyes beállításokat is elmenti, így ha elveszne a mobilunk az új telefonra egyszerűen feltölthetők az adatok.




Hardver

A telefon ugyan a Microsoft nevén van, de a Sharp adta ki. A Kin One inkább érdekesebb, a Kin Two nagyobb tudású.

A Kin One korábban Turtle, vagyis Teknős néven futott feltehetőleg az alakja miatt. Az alakja egy lekerekített négyzet, de felnyitás helyett csúsztatni lehet. A képernyő felbontása 320x240, a kameráé 5 MP. A memória mérete 4GB.

A Kin Two eredetileg Pure néven futott. 480x320-as kijelzővel, 8 MP-es kamerával és 8 GB memóriával rendelkezik. Ennél a QWERTY billentyűzeten már két ujjal gépelhetünk.

Mindkettő Nvidia Tegra alapokon fut. Az élő hírfolyam Live Tiles néven futó kis mozaikdarabkánként jelenik meg a kijelzőn. Nincs külön Windows Live vagy Facebook, minden egy közös kezelőfelületen helyezkedik el. A Spot a kezelőfelület egyik érdekessége. Egy zöld pötty a képernyőn, amibe beledobhatjuk a megosztani kívánt tartalmakat, majd eldönthetjük, hogy melyik oldalon és kikkel osztjuk meg. Ennek a zöld pöttynek egy gombja is van a billentyűzeten, amivel egyszerűen megnyithatjuk.

A Kin online-on található Studio segítségével a mentett adatokat rendszerezhetjük is.

A Zune Pass segítségével 3G-n és Wi-Fi-n is elérhetjük a Zune piactér zenei kínálatát, amelyet letöltés nélkül is meghallgathatunk.

A Kin pozitív véleményeket kapott a külföldi szaksajtótól. Az USA-ban májusban fog megjelenni, Európába feltehetően a Vodafone fogja behozni valamikor ősszel. Ár még nincs meghirdetve, viszont figyelembe véve a célcsoportot a telefon feltehetőleg 40 ezer forint alatt lesz.

http://www.youtube.com/watch?v=iUbSgLmfaE4&feature=player_embedded

2010. március 29., hétfő

RGBY TV a Sharptól - AQUOS Quattron

A hatvanas évek végén még csak fekete-fehér TV-t tudtunk nézni. Azóta megjelentek a színes TV-k, majd a plazma, az LCD és újabban a LED TV-k is. A felbontás mellett a színeket is próbálják tökéletesíteni.


A Sharp nemrég mutatta be az RGBY technológiát, amely a hagyományos színkomponensű (vörös, zöld, kék) paneleket kiegészíti a sárga (Y) színkomponensel, ezzel jobb képminőséget biztosítva. Ezt az új technológiát a bőrszín megjelenítésénél és a sárga árnyalatú felületeknél érzékeljük a legjobban, illetve az új technológia jobb háttérvilágítást biztosít.


Videó a TV-ről:

http://www.youtube.com/watch?v=4hSnAxvRdmY&feature=player_embedded


Kapcsolódó linkek:

http://www.itextreme.hu/index.php?q=hirek/4223

http://www.terminal.hu/cikk.php?article_id=118169