A fájlmegosztás körülbelül egyidős a webbel, ami a kutatók információ megosztását szolgálta. Ez egy egyszerű szerver-kliens volt. A kilencvenes évek közepén az internet egyre több háztartásban megjelent. Ennek az volt a következménye, hogy egyre több szerver jelent meg, amiken már nemcsak kutatási célú információ volt megtalálható, hanem a hétköznapi felhasználókat érdeklő témák is.
A technológia fejlődött, az internet gyorsult és lehetőség volt nem szöveges adatok tárolására is. Először képeket tároltak, majd megjelent az mp3 formátum és az egyéb hangformátumok is. Több ezer mp3-as oldal jelent meg. Egy oldalon néhány ezer zeneszám volt. Egy felhasználónak több napig kellett keresgélnie, amíg megtalált egy albumot.
1999-ben Shawn Fanning kialakította a Napstert, ami az üzenetküldő rendszerek alapján működött. A program használata nem volt bonyolult, csak meg kellett adni a kliensnek, hogy melyik fájlokat akarjuk megosztani. Ezután a program csatlakozott a szerverhez és közzétette a listát. Ha valamit le akartunk tölteni, csak be kellett írni a nevét és a program megkereste az összes listán. Ebből kiválaszthattuk, mit is akarunk letölteni. Ha kiléptünk a programból, mielőtt befejezte a letöltést, később újra kellett indtanunk.
A Napster egyébként Shawn nicnkeve volt. Egy kockás füzetbe rajzolta a logót. A programozó harminc ismerősének adta oda a szoftvert és mondta, hogy ne adják oda senkinek, csak teszteljék. Ez nem így lett. Néhány napon belül 15 ezer lett a Napster használóinak száma. Hónapokon belül több millióan töltögettek a szoftverrel. Shawn nemsokára egy cégat alapított San Mateo-ban Napster néven. A Record Industry Association of America eljárást indított a Napster ellen szerzői jogok megsértése miatt jogosan.
2000-ben megjelent a Gnutella. Ezt a Nullsoft készítette, aki a Winampot is. Justin Frankel volt a programozó. A program a hozzá hasonló alkalmazásokat keresi meg a hálózaton. Ha talál egyet, akkor ezt felteszi a listájára, majd megosztja a másik géppel. Ez a program kezdte el használni a többszálúságot. A letöltés sebessége nőtt.
2001-ben és 2002-ben sok hasonló program jelent meg, mert a legtöbb programozó fájlmegosztó rendszereket írt. A Gnutellát a mai napig is fejlesztik. Az említett programokból csak a Gnutella maradt meg a sok fejlesztésnek és bővítésnek kösznhetően.
Újdonságot tudott mutatni például a KaZaA kliens és a Fasttrack hálózat. Ezeken már nemcsak zenéket, hanem már videókat és programokat is meg tudtak osztani.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése