Keresés ebben a blogban

2010. november 7., vasárnap

A fájlmegosztás problémái

Az első probléma a Napsterrel kezdődött 2000-ben. A Metallica együttes megtalálta azt az albumukat, ami még nem jelent meg. Az együttes beperelte a Napstert, kártérítést követelt és követelte, hogy aki letöltötte az albumukat, azokat tiltsák le a Napsterről. Azt mondták, hogy ez nem az eredeti zeneszám, hanem egy olyan verzió, amelynek nem jó a minősége, ami rontja az együttesről kialakult képet. Sokan azt mondták, hogy egy kazettamásolás tette híressé az együttest.

Madonnának is megjelent egy olyan albuma a KaaZa hálózatán, amit akkor még nem adott ki. Később hamis mp3-akat helyezett el a hálózaton.

A jog védői egyre inkább figyelték az ehhez hasonló eseményeket. Ezt a Torrentspy esete is mutatja. Az üzemeltető úgy érvelt, hogy nem tett fel illegális fájlokat a honlapjára és hogy amit az oldal használói csinálnak az nem az ő dolga. Az oldal bezárt ez miatt.

A bíró elmondta, hogy a Torrentspy üzemeltetői részt vettek a jogsértő fájlok terjesztésében és a fájlok átnevezésével segítették a felhasználókat és letörölték a torrentezők IP címeit tartalmazó adatbázist. A Torrentspy ügyvédje a döntést igazságtalannak nevezte és kijelentette, hogy a Torrentspy nem akadályozza az igazságszolgáltatást, csak a személyiségi jogokat védte. A döntés hatással lehet az ezutáni ügyekre is.

A PirateBay oldal tulajdonosait börtönnel fenyegették az USA-ban, az isoHunt azonban visszavágott. Azzal védekeztek, hogy ők csak keresőmotorok és semmilyen illegális tartalmat nem tárolnak. Elmondták, hogy arról nem tehetnek, hogy olyan tartalmakat is lehet rajtuk keresni, amelyek szerzői jogokat sértenek. Ha őket megbüntetik, akkor büntessék meg a Google-t, a Yahoo-t és az összes keresőt.

Az IFPI, a zeneipar nemzetközi szövetsége üdvözli az olyan bírósági döntéseket, amelyek szerint az internet szolgáltatók feladata a fájlcserélés megakadályozása.

A fájlmegosztás története

A fájlmegosztás körülbelül egyidős a webbel, ami a kutatók információ megosztását szolgálta. Ez egy egyszerű szerver-kliens volt. A kilencvenes évek közepén az internet egyre több háztartásban megjelent. Ennek az volt a következménye, hogy egyre több szerver jelent meg, amiken már nemcsak kutatási célú információ volt megtalálható, hanem a hétköznapi felhasználókat érdeklő témák is.

A technológia fejlődött, az internet gyorsult és lehetőség volt nem szöveges adatok tárolására is. Először képeket tároltak, majd megjelent az mp3 formátum és az egyéb hangformátumok is. Több ezer mp3-as oldal jelent meg. Egy oldalon néhány ezer zeneszám volt. Egy felhasználónak több napig kellett keresgélnie, amíg megtalált egy albumot.

1999-ben Shawn Fanning kialakította a Napstert, ami az üzenetküldő rendszerek alapján működött. A program használata nem volt bonyolult, csak meg kellett adni a kliensnek, hogy melyik fájlokat akarjuk megosztani. Ezután a program csatlakozott a szerverhez és közzétette a listát. Ha valamit le akartunk tölteni, csak be kellett írni a nevét és a program megkereste az összes listán. Ebből kiválaszthattuk, mit is akarunk letölteni. Ha kiléptünk a programból, mielőtt befejezte a letöltést, később újra kellett indtanunk.

A Napster egyébként Shawn nicnkeve volt. Egy kockás füzetbe rajzolta a logót. A programozó harminc ismerősének adta oda a szoftvert és mondta, hogy ne adják oda senkinek, csak teszteljék. Ez nem így lett. Néhány napon belül 15 ezer lett a Napster használóinak száma. Hónapokon belül több millióan töltögettek a szoftverrel. Shawn nemsokára egy cégat alapított San Mateo-ban Napster néven. A Record Industry Association of America eljárást indított a Napster ellen szerzői jogok megsértése miatt jogosan.

2000-ben megjelent a Gnutella. Ezt a Nullsoft készítette, aki a Winampot is. Justin Frankel volt a programozó. A program a hozzá hasonló alkalmazásokat keresi meg a hálózaton. Ha talál egyet, akkor ezt felteszi a listájára, majd megosztja a másik géppel. Ez a program kezdte el használni a többszálúságot. A letöltés sebessége nőtt.

2001-ben és 2002-ben sok hasonló program jelent meg, mert a legtöbb programozó fájlmegosztó rendszereket írt. A Gnutellát a mai napig is fejlesztik. Az említett programokból csak a Gnutella maradt meg a sok fejlesztésnek és bővítésnek kösznhetően.

Újdonságot tudott mutatni például a KaZaA kliens és a Fasttrack hálózat. Ezeken már nemcsak zenéket, hanem már videókat és programokat is meg tudtak osztani.